Hľadať    FAQ

Obsah fóra » Pred stavbou

Stránka 1 z 1 [ Príspevkov: 2 ] 

Autor Správa
 Poslať Napísal: 01 Jan 2017, 12:09 

Zdravim,

Cakam s priatelkou dieta a chcem staviat dom.

Problem vsak je (pre mna), ze v horizonte najblizsich 5 rokov sa neplanujem zenit. Mame velky pozemok u svokrovcov.

Nemam sa o tom moc s kym poradit, preto ma vopred nezhadzujte dakujem,

Moj plan je nasledovny: svokor by prepisal na mna pozemok s tym ze po dokonceni stavby by priatelka vlastnila tu cast hodnoty domu, kolko ma hodnotu ten pozemok (cca 40 000 eur). Da sa nieco taketo vobec u notara realizovat ? Ako by to vobec bolo pravne osetrene, keby sa nedajboze dom neskolauduje z nejakych nepredvidatelnych pricin?

Dakujem za seriozne odpovede.

Poslať Napísal: 18 Feb 2017, 22:09 

Dobrý deň, v podstate večer :D
Kebyže som na vašom mieste, tak by som nárok vašej priateľky na pomernú časť hodnoty domu zakotvil v Zmluve, ktorou bude svokor na vás prevádzať pozemok. Teda v Kúpnej Zmluve alebo v Darovacej Zmluve.
Ďalej by som si nechal spraviť znalecký posudok na rodinný dom, ktorý je možné vyhotoviť aj na ešte nerealizovanú stavbu. Na základe posudku by ste zistili, akú bude mať dom v skutočnosti hodnotu, a podľa toho si viete vypočítať aký podiel budete vlastniť vy, a aký podiel bude vlastniť vaša partnerka (napr. 2/4 a 2/4).
Následne po vydaní stavebného povolenia na rodinný dom, a vo fáze kedy dom bude aspoň v takom stupni rozostavanosti, že je zrejmé stavebno-technické a funkčné usporiadanie prvého nadzemného podlažia (paragraf 3, katastrálneho zákona), by som požiadal na katastrálnom úrade o zápis vlastníckeho práva na rozostavanú stavbu. Samozrejme v alikvótnom podieli, ktorý ste vypočítali na základe posudku. Ak aj dom nebude skolaudovaný, bude zapísaný na katastri ako rozostavaná stavba, spolu s pozemkom bude mať určitú hodnotu, a hlavne bude vysporiadaný, takže v prípade nezhôd s partnerkou, môžete vy alebo ona svoj podiel predať, darovať a pod.

S pozdravom

Filip
Ecology, s.r.o.

Posledné zvýraznenie urobil Soumynona dňa 18 Feb 2017, 22:09

Stránka 1 z 1 [ Príspevkov: 2 ] 

Obsah fóra » Pred stavbou

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

Môžete zakladať nové témy v tomto fóre
Môžete odpovedať na témy v tomto fóre